Strategia Pivota Roberta Gawędy

Punkt Pivota

Przeanalizujemy sobie USD/CHF pod kątem strategii wykorzystującej punkty pivota.

Czym są te punkty dokładnie tłumaczyć nie będę. Jest to siatka 7 poziomów lub ewentualnie 9. Są to: wczorajsze minimum, wczorajsze maksimum, punkt pivota, opór nr 1, opór nr 2, opór nr 3, wsparcie nr 1, wsparcie nr 2 oraz wsparcie nr 3. Wygląda to mniej więcej tak:

Powyżej wykorzystanie wskaźnika pivot points na parze walutowej USD/CHF. Uważam, ze ta para walutowa jest bardzo dobra do gry w oparciu o pivoty, zawsze tak było.

Założenia strategii pivota

Posłużę się tutaj metodyką Roberta Gawędy. Nie dlatego, że żywię tu jakąś sympatię, lecz dlatego że uważam, że ma ona sens. Podkreślę wszakże, że nie znam jej z płatnych szkoleń a jedynie z jego darmowych webinarów. Być może w wersji płatnej on dodaje jakieś filtry. Tego nie wiem, ale opowiem o filtrach które ja dodaję do tej strategii.

Strategia gry na kupno:

Zawsze gramy wewnątrz jednego dnia. Jest to strategia day – tradingowa. Zlecenia ograniczania strat i realizacji zysków ustawiamy zawsze tak samo. Nieznacznie poniżej punktów S1 i R1. Dla uproszczenia mogą być nawet na tych poziomach. Z doświadczeniem zauważycie, że opłaca się te 2-3 pipsy niżej je dać.

Trigger strategii

Gramy na wybicie swingu, który wybija punkt pivota. Ja stosuję interwał 15 – minutowy. Poniżej schemat strategii gry (na long):

Strategia pivota – gry na wybicie pivota

A więc mamy konsolidację w trakcie sesji Azjatyckiej. Przychodzi początek sesji Europejskiej. Rynek dostaje wiatru w żagle i zwiększa się jego zmienność. W pewnym momencie mamy udane wybicie powyżej punktu pivota. W powiedzmy losowym miejscu rynek zawraca i opada nierzadko poniżej punktu pivota. Nie jest to warunek konieczny, ale ważne by więcej niż 2 świecami z M15 rynek upadł w dół. Następnie rynek wznosi się do góry. Po kolejnych wzrostach wybija poprzedni szczyt leżący w losowym miejscu. Od teraz to miejsce nazywamy punktem odniesienia i właśnie tam odpalamy longa, czyli kupujemy. Miejsce to oznaczono na schemacie jako „wejście”.

Następnie pozycję zostawiamy i idziemy się pobawić 🙂

A tak serio to lubię dodać do tracącej pozycji jeśli jest blisko poziomu stop – loss. Jeśli stracę to na tej nowej pozycji nie stracę wiele – powiedzmy 5-10 pipsów, natomiast jeśli zyskam to zyskam już nie 35 pipsów, a nawet i 70 dodatkowych pipsów. A więc dodaję coś co ma RR = 7:1. Po co to robię? Dlatego, że ta strategia ma stosunek zysk/ryzyko poniżej 1:1. A więc daleko jej do 3:1, które wmawia wam każda książka o Analizie Technicznej.

Jestem sceptycznie nastawiony do wskaźnika RR, dlatego, że jedyne co tam jest pewne to poziom stop-lossa, na który hordy ludzi i algorytmów poluje każdego dnia. W zasadzie łapanie stopów to główne zadanie dilera walutowego i jego podopiecznych na trading roomach. Dlatego ja dziękuję i nie stawiam stop – lossów. Moim stopem jest mój rachunek i jego wielkością aktywnie zarządzam. Ale akurat w tej konkretnej strategii występuje na sztywno postawiony stop – loss. Akurat tutaj TAK. Z tym, że optymalizuję go tą dodatkową pozycją. Powiedzmy w tym miejscu:

W szeregu powiedzmy 20 trejdów ta dodatkowa pozycja zawsze robi dobrą robotę i wyciąga zyskowność strategii. Zauważyć należy, że wchodzi ona rzadko. Bo zazwyczaj jak wybijamy punkt odniesienia to rynek pędzi do targetu. Znacząco rzadziej zwala sie z nóg w kierunku południowym.

Druga pozycja to zlecenie typu Buy Limit. Jej stop – loss i take – profit leżą dokładnie w tych samych miejscach co w przypadku pierwszej pozycji.

Wykorzystanie strategii pivota dziś

No dobrze, ale jak to wyglądało w dniu dzisiejszym na rynku USD/CHF. Otóż tak:

USD/CHF, M15, 26.01.2022

Tak to wyglądało dziś. Udało się zarobić. Strategia pivota ma bardzo wysoką trafność co daje jej status zyskownej, płacącej mimo, że RR jest poniżej 1:1. No przy mojej modyfikacji to już nie wygląda ów RR tak źle (modyfikacja z tą drugą pozycją blisko stop – lossa).

Istotny warunek strategii pivota

Bardzo ważne jest to, aby kierunek transakcji miał sens patrząc z szerszej perspektywy.

USD/CHF, M15, 26.01.2022 (oddalony)

Na mocno oddalonym wykresie widzimy więcej. Zauważamy, że nasza pozycja była falą piątą w impulsie wzrostowym, który zaczął się akumulacją. I tu niezwykle ważny warunek – akumulacja w tle. Musi gdzieś tam być akumulacja. Musi, dlatego, że tylko w beztrendziu duzi gracze budują swoje pozycje. Gdyby nie konsolidacje nie byłoby rynku. Wyraźnie widać, że ta piąta fala również składa się z 5 mniejszych fal.

Była to bardzo dobra i co ważne sensowna pozycja.

Położenie ceny względem band zmienności z wyższych interwałów (H1 i H4 – czerwone i niebieskie) również nie przeszkadzało dając sporo miejsca do wyrysowania się wzrostów.

I to by było na tyle w kontekście – strategia pivota.

Co do band zmienności to rozważam udostępnienie ich w opłacie abonamentowej powiedzmy 49 zł miesięcznie. Pracuję nad tym aktualnie. Oferta niedługo się pojawi.

3majcie się!

Obrazek posiada pusty atrybut alt

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

Ów broker udostępnia dźwignię 1:500. Polecam skorzystać.

Obrazek posiada pusty atrybut alt
Dobry broker wart uwagi

Leave a Comment